Zarezerwuj miejsce

Wędrówka po Czersku szlakiem malarstwa ściennego

Home|Atrakcje|Wędrówka po Czersku szlakiem malarstwa ściennego

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fusion-builder/shortcodes/fusion-sharingbox.php on line 103

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/fusion-builder/shortcodes/fusion-sharingbox.php on line 104

Ciekawi cię historia Średniowiecza? Musisz odwiedzić Czersk!

Zapraszamy na krótką wędrówkę szlakiem naściennych, czerskich malowideł. Jeśli ciekawi Państwa historia Średniowiecza, muszą Państwo odwiedzić Czersk! Proszę odnaleźć historyczne wizerunki i wpaść do Jabłonki – chętnie podzielimy się legendami związanymi z przeszłością naszej miejscowości!

Spacerując po Czersku (miejscowości, która zachowała średniowieczny układ urbanistyczny) można spotkać liczne przykłady malarstwa ściennego. Prace wykonane z myślą o jakości i trwałości, przez studentów malarstwa (w latach 2006 – 2010) przypominają złote czasy dawnej stolicy Mazowsza. Wszystkie zostały wykonane w stylistyce historycznej, nawiązują do rysunków dawnych drzeworytów.

  • Wizerunek księcia Janusza I Starego na tle Zamku Książąt Mazowieckich (technika sgraffita) znajduje się na ścianie szczytowej budynku przy pl. Tysiąclecia 14.
  • Portret Królowej Bony wzorowany na grafice z epoki, herb rodziny Sforzów i Zygmunta Starego oraz utrzymany w renesansowej konwencji bogaty ornament z winoroślą można znaleźć na zachodniej ścianie siedziby Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku.
  • Schemat genealogii rodu książąt czerskich z linii Mazowieckiej Piastów na tle dębu, wizerunek dziejopisarza i herb Czerska widać na fasadzie biblioteki publicznej w Czersku.
  • Kompozycja przedstawiająca połów ryb (temat zakorzeniony w symbolice chrześcijańskiej i obrazujący tradycyjny, średniowieczny zawód praktykowany przez wieki w nadwiślańskich miejscowościach) oraz kompozycja przedstawiająca tradycje tkactwa (Czersk w XVI w. słynął z produkcji sukna wysyłanego na eksport do wielu krajów europejskich) znajdują się na elewacjach domów w centrum Czerska.
  • Pięcioczęściowa kompozycja przedstawiająca patronów kościołów w Czersku na przestrzeni XI – XVIII w.: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, św. Jana Chrzciciela, św. Jakuba, św. Piotra i św. Ducha znajduje się na budynku parafialnym.
2017-04-27T08:55:52+02:00