Zarezerwuj miejsce

Odkryj Urzecze i Czersk

Home|Odkryj Urzecze i Czersk
Odkryj Urzecze i Czersk 2017-04-27T08:55:51+02:00

ODKRYJ ZAPOMNIANY

Mikroregion Urzecze

Zapraszamy do odkrywania tajemnic malowniczego Czerska, położonego na terenie zapomnianego regionu Urzecze. Wypoczynek na Mazowszu (35 km od Warszawy) może być nie tylko pełen relaksu ale ciekawie podanej, bogatej historii.

Na czerskim zamku, na życzenie organizujemy: pokazy walk rycerskich, naukę strzelania z łuku i rękodzieła ludowego.

Chętnie dzielimy się wiedzą z naszymi gośćmi, bo historia to nasza pasja.

SIELSKI I SENNY

Czersk kryje bogactwo tajemnic

To niesamowite ale to właśnie tutaj, w sercu Mazowsza już od VII w. rozwijała się osadnictwo a tutejszy gród (z XI w.) był głównym ośrodkiem administracyjnym. Tutejsza ziemia od stuleci przykuwa uwagę historyków i archeologów!

WYBUDOWANY NA PRZEŁ. XIV/ XV W.

Zamek w Czersku

BIAŁA DAMA CZERSKIEGO ZAMKU

Królowa Bona

Ogrody królowej Bony zawierały winnicę, sady i oczywiście włoszczyznę. W okresie panowania Bony w Czersku zaczęło się rozwijać sadownictwo.

Legenda Bony głosi, że gdy królowa w pośpiechu opuszczała Polskę (znienawidzona przez polski sejm, który chciał jej odebrać zamek), nadepnęła na swój niezwykle długi sznur pereł. Ponoć pojedyncze perły do dziś można znaleźć w okolicach zamku a i sama królowa nocami, szuka pereł w zamkowych ruinach.

Na początku kwietnia 1656 r. oddział szwedzkiej armii (w liczbie 108 jeźdźców) wysadził zamek i spalił miasto w ramach odwetu na mieszkańcach, którzy nie mieli żywności.

Zamek zniszczony w czasach potopu szwedzkiego już nigdy nie powstał z ruin. 

TO NIESAMOWITE!

Urzecze odkryto dopiero na pocz. XXI w.

Od XVII do XIX w. na terenach zalewowych Wisły rozwijał się obszar nazywany Urzeczem lub gwar. Łurzycem. Prace naukowców potwierdzają unikatowość regionu. Urzecze obejmuje podwarszawskie wsie położone nad Wisłą od Siekierek do Potyczy. Mimo niewielkich obszarów, region odróżnia się krajobrazowo od przyległych obszarów.

MAGICZNE I ZAPOMNIANE

Czarujące Urzecze

W 1868 r. ANONIMOWY KORESPONDENT „GAZETY WARSZAWSKIEJ” DONOSIŁ:

Wioski urzeczne przedstawiają nieprzerwany ciąg gaików, tak bowiem przedstawiają się sady otaczające włościańskie siedziby. Jeżeli gdzie umiano połączyć przyjemność z prawdziwym pożytkiem, to tutaj…

ODKRYWAJ RAZEM Z NAMI

Zapomniany region Urzecze

Trudno pojąć, jak można było pominąć tak ciekawy i piękny zakątek polski z przebogatą historią. Ogromnie zachęcamy do odwiedzin Czerska – jednej z najstarszych miejscowości mazowieckich, położonej w obszarze Urzecza, o którym mogli Państwo nie mieć pojęcia. Serdecznie zapraszamy!