Zarezerwuj miejsce

Wzdłuż wiślańskiego wału, na południowy – wschód od Warszawy rozciągają się ogromne, piaszczyste plaże, które urokiem dorównują tym nadbałtyckim. Od kilku lat największą i najpiękniejszą plażę można znaleźć w Ciszycy koło Konstancina.

Ponieważ Wisła jest zmienną, nieuregulowaną rzeką, nadbrzeże co roku wygląda inaczej. W sposób naturalny w korycie rzeki powstają malownicze wyspy i piaszczyste łachy. Warto wracać na nadwiślańskie szlaki, bo urzekają dzikim pięknem o każdej porze roku.

RAJ NIEOPODAL WARSZAWY

W Ciszycy można poczuć się jak na najdzikszej, bałtyckiej plaży. Miejsce zawdzięcza swój charakter położeniu na terenie rezerwatu Wysp Świderskich (gdzie mieszka aż 140 gatunków ptaków!). Naprawdę można tu oderwać się od codzienności: połacie czystego piasku, majestatyczne, wysuszone słońcem konary drzew, niewielkie krzewy dające zacienienie w najgorętsze dni, malownicze skarpy. Na plaży jest dużo mielizn, jednak prąd Wisły jest szybki, więc trzeba uważać z kąpielą. Ponieważ to teren rezerwatu, nie wolno tu śmiecić, zakłócać ciszy i rozpalać ognisk. Wejście na plażę nie jest oznakowane dlatego trzeba być uważnym. Aktualnie znajduje się za miejscowym heliportem.

POMYSŁ NA WYCIECZKĘ SAMOCHODEM

Do Ciszycy najwygodniej dojechać jest samochodem. Przez większość część roku a także latem, w środku tygodnia, plaża jest zupełnie pusta. Jeśli wybierzecie gorący weekend, nie przestraszcie się znacznej ilości aut parkujących wzdłuż wału. Plaża jest naprawdę ogromna i bez problemu można znaleźć tu urokliwe i ciche miejsce na odpoczynek.

W znajdującej się tuż obok wsi Gassy, można przepłynąć promem na drugi brzeg Wisły. Wyprawę można więc połączyć ze zwiedzaniem Otwocka (warto zobaczyć tutejsze zabudowania z charakterystyczną architekturą świdermajerowską) i pałacu w Otwocku Wielkim.

POMYSŁ NA WEEKEND ROWEREM

Usytuowanie przy nadwiślańskim niebieskim szlaku rowerowym powoduje, że plaża w Ciszycy jest także świetnym miejscem na odpoczynek podczas rowerowych wycieczek.  Plaża znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Warszawą a Czerskiem. Wycieczkę rozpoczętą w stolicy warto zakończyć odwiedzinami czerskiego zamku. Na nocleg i ognisko pod rozgwieżdżonym niebem zapraszamy oczywiście do Jabłonki.

 

plaże nad Wisłą 2017wyspy świderskie plażanajlepsza plaża warszawanadwiślański szlak rowerowy
2017-06-22T08:10:14+02:00