Zarezerwuj miejsce

Poznaj perły południowego Mazowsza na Szlaku Księcia Janusza!

Wszystkich odwiedzających Czersk – dawną stolicę Mazowsza zachęcamy do eksplorowania okolicy. Szlak Książąt Mazowieckich stanowi ku temu doskonałą okazję. Wiele spośród położonych wokół Czerska miejscowości sięga korzeniami czasów książąt mazowieckich. Z artykułu dowiedzą się Państwo dlaczego warto je poznać! A po podróżach po okolicy zapraszamy do naszego gospodarstwa agroturystycznego. Czekamy na Państwa z noclegiem i domowym posiłkiem.

Szlak Książąt Mazowieckich to pięć wyjątkowych tras: szlak Konrada Mazowieckiego położony na północy Mazowsza, szlak Siemowitów leżący w części zachodniej Mazowsza, szlak Księcia Janusza znajdujący się na południe od Warszawy, szlak Księżej Anny i ostatnich książąt mazowieckich zlokalizowany we wschodniej części Mazowsza oraz szlak Książąt Mazowieckich po Warszawie. My zapraszamy na południowy szlak Księcia Janusza, który rozpoczyna się w Czersku.

Zwiedzaj Mazowsze!

Południowej odnodze Szlaku Książąt Mazowieckich patronuje Książę Janusz Starszy (1346-1429). To uczestnik bitwy pod Grunwaldem, władca Mazowsza, który zastał je drewniane a zostawił murowane. To Januszowi okolice Warszawy zawdzięczają spektakularne, gotyckie zamki. Szlak jego imienia prowadzi przez kilkanaście miejscowości. Cała trasa to ponad 300 km! Proponujemy, by wybrać z poniższej listy miejsca, które najbardziej Państwa zaciekawią.

Czersk

Szlak rozpoczyna się w Czersku. Na siedzibie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami można znaleźć malowidło przedstawiające Janusza, wykonane według średniowiecznego wzoru. Na tutejszym zamku skarby miał ukryć Konrad Mazowiecki.

Warka

Książęta mazowieccy browarowi w Warce nadali w XV w. przywilej wyłączności dostaw piwa na dwór. Z księciem Januszem związany jest kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, gdzie spoczywa jego żona – Danuta Anna. Do Warki warto wybrać się na całodniowy spływ kajakowy – najpierw Pilicą do Wisły, a następnie Wisłą do Czerska.

puszcza kozienicka

Puszcza Kozienicka

Kozienice były królewską osadą puszczańską znajdującą się przy samej granicy Księstwa Mazowieckiego, które w czasach księcia Janusza sięgało rzeki Radomki. Tutaj zbudowano most pontonowy, po którym wojska dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę przeprawiły się przez Wisłę na rozprawę z Zakonem Krzyżackim. Replikę przęseł mostu można oglądać w przypałacowym parku.

Muzeum Wsi Radomskiej

Szlak prowadzi dalej przez jeden z najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce Puszczę Kozienicką do Radomia. W Radomiu (położonym poza granicami Księstwa Mazowieckiego) w tutejszym skansenie można zobaczyć jak żyli średniowieczni mieszkańcy Mazowsza. W weekend poprzedzający Noc Świętojańską w Muzeum Wsi Radomskiej można być świadkiem dawnych, żywych w księstwie mazowieckim, obrzędów sobótkowej nocy.

zamek w Iłży

Iłża

W ruinach tutejszego zamku często odbywają się rycerskie turnieje. W długi majowy weekend, zawsze 2 i 3 maja odbywa się tu największy turniej na Mazowszu, gromadzący setki uczestników i tysiące turystów.

Szydłowiec

Jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miasteczek w Polsce. Pełno tu zabytków: jest i wczesnorenesansowy, magnacki zamek i XVII-w. ratusz, XIX-w. budynek Hotelu pod Dębem, a także gotycki kościół pod wezwaniem św. Zygmunta o którym mówi się, że „w Szydłowieckiej farze są złote ołtarze”. W Szydłowcu o losach kraju, przy partyjce pokera, decydowały najważniejsze osoby w ówczesnej Polsce: król Zygmunt Stary oraz właściciele Szydłowca – Mikołaj oraz Krzysztof Szydłowieccy.

pałac Odrowążów w Chlewiskach

Chlewiska

W tutejszym pałacu Odrowążów otoczonym zabytkowym parkiem krajobrazowym czas można spędzić w restauracji lub w spa. Dawny zamek przebudowany na pałac to dziś ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy. Uchodząc przed gniewem królowej Bony znalazła tu schronienie ostatnia księżna mazowiecka Anna. Uratowało ją zamążpójście – ślub z ówczesnym właścicielem zamku w Chlewiskach, kasztelanem Stanisławem Odrowążem.

wyśmierzyce

Wyśmierzyce

Najmniejsze miasto w Polsce, w którym można zobaczyć ponad sto stuletnich domów i na żywo posłuchać kapel grających ludową muzykę. Przepiękna, jednorodna drewniana zabudowa. Warto zapytać o Przybyszewskie ogórki. W leżącym po drugiej stronie Pilicy Przybyszewie (mieście należącym do benedyktynów z Płocka) zachowała się sekretna tradycja wytwarzania ogórków kiszonych według średniowiecznych receptur.

Białobrzegi

W okolicach tego miasta na wysokim, północnym brzegu Pilicy zachowały się siedziby szlacheckie – mieszkali tu spadkobiercy najstarszych mazowieckich rodów, którym ziemię nadawali jeszcze książęta mazowieccy. Wśród leżących w okolicy i wartych wymienienia miejscowości należą: Stromiec i Goszczyn. W Goszczynie zachowała się tradycja wyrobów z wikliny. Natomiast Stromiec pamięta czasy, gdy wycinano tu drzewa na most pontonowy, którym pod Czerwińskiem przemaszerowały wojska Jagiełły w drodze pod Grunwald.

grójec sady

Grójec

Stolica największego zagłębia sadowniczego w Europie, a w średniowieczu jedno z najważniejszych miast w Księstwie Mazowieckim. W Grójcu można odbić na Czersk, lub przez Tarczyn udać się do kończącego szlak Piaseczna.

kościół św. Mikołaja w Tarczynie

Tarczyn

Tu wznosi się wspaniały gotycki kościół pod wezwaniem św. Mikołaja z pierwszej połowy XVI wieku.

piaseczyńska kolej wąskotorowa

Piaseczno

Rynek piaseczyński zachował swój układ urbanistyczny z czasów, gdy pod rządami książąt mazowieckich miasto było tradycyjnym miejscem targów i jarmarków. Do Piaseczna warto się wybrać w każdy wakacyjny weekend na przejażdżkę kolejką wąskotorową ( trasa Piaseczno-Grójec) po ostępach Lasów Chojnowskich – miejscu gdzie niegdyś polowali książęta mazowieccy.

2017-06-22T08:38:08+02:00